Tiptronic Nedir?

Tiptronic Nedir?

Tiptronic tam ve yarı otomatik vitesli araçlarda aracı hem manuel hem de otomatik olarak kullnmanızı sağlayan özelliktir.

Tiptronik Şanzıman Nedir?

Aracınızı hem otomatik olarak hem de manüel olarak kullanmanıza imkan sağlayan sistemdir. Tam otomatik ve ya yarı otomatik şanzımanlarda bulunabilir. Vites değiştirmek için bazı modellerde vites kolu kullanılırken bazı araçlarda direksiyonda bulunan kulakçıklar kullanılır. Vites kolu bulunduğu pozisyonda sağa yada sola itilerek manüel kullanıma alınır. Vites kolu ileri ve geri (+ ve - ) itilerek vites büyütülür ve küçültülür. Bu özellik sayesinde aracınızı ister otomatik ister manüel olarak kullanabilirsiniz.

Şehir içi dur kalk trafiğinde otomatik kullanım kolaylığı sunar. Şehirler arası yollarda performans istediğiniz sollamalarda ve yokuş çıkışlarında aracı istediğiniz viteste kullanmanıza olanak sağlar. Yine dik inişlerde vitesinizi sabitleyerek aracınızın yokuşta kendiliğinden hızlanmasının önüne geçebilirsiniz.

Özellikle performans hissi vermeyen CVT şanzımana (Toyota- Multidrive s, Honda-CVT) sahip araçlarda performans istediğiniz anda manüel olarak vitesinizi küçültme imkanı sunar.

Kısaca aracı otomatik kullanmanın rahatlığını ve manüel kullanımın zevkini aynı anda sunar.

Yorumlar

Ahmet güneri
Tiptronik Şanzıman ı otomatik kullanmanın rahatlığını ve manüel kullanabileceğimiz için her arabada olması gereken bir şey bence
slhergn01
Bu tür içeriklerin devamı gelsin lütfen, hem eğlenceli oluyor hem de bilgilendirici :D
krmgvn22
tiptronic nedir öğrenmiş olduk teşekkürler

Daha Fazlası