Hava Filtresi Nedir? Hava Filtresi Ne kadar ? Hava Filtresi Nasıl Değiştirilir?

Hava Filtresi Nedir? Hava Filtresi Ne kadar ? Hava Filtresi Nasıl Değiştirilir?

Hava filtresi nedir ne zaman değişir? Hava filtresi aracın Neresindedir? Hava filtresi fiyatları hakkında detaylar bu yazımızda.

Hava Filtresi Nedir?

  • Bir aracın motorunda yanma ve güç üretimi gerçekleşmesi için hava ve yakıta ihtiyaç vardır. Ancak değişik yol şartlarında motora gönderilecek bu hava tozlu kirli olmamalıdır. Hava filtresinin görevi burada başlamaktadır.
  • Hava filtresi sayesinde motora toz kir böcek vb girmesi engellenir. Bu sebeple aracınızın hava filtresinin periyodik olarak her bakımda mutlaka değiştirmeli ve mümkünse bakımın orta süresinde de basınçlı hava ile temizlemelisiniz.
  • Hava filtresinin aracınıza tam uyumlu ve kaliteli bir malzeme olmasına orijinal olmasına özen göstermelisiniz. Bu sayede aracınız lazım olan temiz havayı serbest akış içerisinde alacak aracınızın performansı olumsuz etkilenmeyecektir.

Hava Filtresi Aracımın Neresinde Bulunur?

Hava filtresi aracınızın motor tipine göre farklılık gösterebilir. Bazı araçlarda emme manifoldunun hava girişinde bazı araçlarda motorun üst kısmında hava filtre kutusu içinde (genellikle dikdörtgen) eski araçlarda gaz kelebeğine bağlanan hortumun ucunda yada karbüratörlü araçlarda karbüratörün üzerinde simit şeklinde bulunabilir.

Hava Filtresi Fiyatları

Hava filtresi fiyatları yaptığı göreve nazaran çok ucuz sayılabilecek parçalardandır. 30 TL ile 75 TL arasında değişen fiyatlarda marka modele göre farklılık gösterebilir.

Yorumlar

Daha Fazlası